Ciekawostki
z Branży

Ciekawostki - stal nierdzewna w jubilerstwie
Stal nierdzewna może być dekoracyjna? Okazuje się, że tak!
01
kwiecień
Dziś Prima Aprilis, więc temat do aktualności także musi być z przymrużeniem oka. Warto pochylić się nad dekoracyjnymi właściwościami stali nierdzewnej - w jubilerstwie nazywanej stalą szlachetną. Weszła ona do kanonu metali używanych do produkcji biżuterii i występuje równie często co złoto czy srebro. Używa się jej w połączeniu z białym złotem, srebrem lub mosiądzem. Najczęściej w jubilerstwie można ją spotkać w bransoletach i kopertach zegarków, czyli błyszczącą gdzieś na naszym przegubie. Ze stali nierdzewnej bardzo często wykonuje się też ozdobne nakrycia stołowe.
Jak poddaje się obróbce taką stal?
Z użyciem palnika tlenowo-wodorowego. Zaletą stali nierdzewnej w jubilerstwie jest wyjątkowa trwałość, odporność na rdzę, ale także na polerowanie. 
Obok stali nierdzewnej w jubilerstwie wykorzystuje się tytan, który jest alternatywą dla osób uczulonych np. na złoto. Nie powoduje alergii, ale także jest niesamowicie plastyczny.
Tego typu biżuteria jest nie tylko bardzo oryginalna, ale i bezpieczna - śmiało można podarować na prezent pierścionek z tytanu, który z pewnością zrobi wrażenie i nie uczuli, a do tego jest estetyczny - inaczej nie byłby wykorzystywany w jubilerstwie.
Do wyboru taniej biżuterii używa się mosiądzu.