Ciekawostki
z Branży

Łazienka dla osób niepełnosprawnych
Każda toaleta powinna spełniać specjalne wymogi ergonomii.
09
marzec
Dzisiaj toalety publiczne w niczym nie przypominają tych sprzed kilkunastu lat. Jest to zasługa jednocześnie personelu dbającego o czystość w takich miejscach, jak i odpowiedniego, nowoczesnego wyposażenia wnętrz, do którego zaliczają się dozowniki mydła, odświeżacze powietrza oraz podajniki papieru.

Ważne jest to, by projektanci zwracali uwagę na przystosowanie publicznych toalet dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Każda toaleta powinna spełniać specjalne wymogi ergonomii.

Łazienka bez barier to pomieszczenie dostępne i funkcjonalne, w którym bez problemu mogą poruszać się osoby starsze, osoby na wózkach inwalidzkich oraz z innym typem niepełnosprawności. Wejście do takiego pomieszczenia nie powinno mieć progu, natomiast minimalna szerokość drzwi musi wynosić 90 centymetrów.

W łazience muszą znajdować się specjalne uchwyty toaletowe. Powinny pojawiać się w zasięgu ręki osoby niepełnosprawnej. Najczęściej znajdują się po obu stronach umywalki. Przy toalecie powinny znajdować się poręcze.

W takich łazienkach urządzenia powinny znajdować się na odpowiedniej wysokości. Podajnik papieru lub dozowniki na mydło powinny być zamontowane na wysokości do 130 centymetrów.